Muhteşem Yüzyıl Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın Okuduğu Şiir. 15.01.2014

Perşembe, 16 Ocak 2014, 0:39 | Dizi | 0 Yorum | 6729 Kez Okundu
Editör tarafından
Sponsor Reklamlar

Muhteşem yüzyılda okunan şiirler, hürrem sultan muhteşem yüzyılda okuduğu şiirler, muhteşem yüzyıl kanuni sultan süleymanın okuduğu şiirler, muhteşem yüzyıl şiir

Muhteşem Yüzyıl

Muhteşem Yüzyıl

Star Tv’nin çarşamba akşamları reyting rekorları kıran dizisi Muhteşem Yüzyıl dizisinde Sultan Süleyman Han ve Hürrem Sultan’ın dizinin en can alıcı yerlerinde okudukları beyitler dikkat çekiyor.Okunan beyitler genel olarak bakıldığında Sultan Süleyman Han’ın kendi yazdığı beyitlerden oluşuyor. Fakat zaman zaman da Hz. Mevlana’nın sözlerinden ve eserlerinden de faydalanıldığını da unutmamak gerek. Dizinin 15 ocak 2014 tarihli bölümünde de yine gelenek bozulmadı. Süleyman Han Hz. Mevlana’nın o mükemmel eseri Divan-ı Kebir’den bir kesit okudu. Hürrem Sultan ise buna karşılık olarak yine Divan-ı Kebir’den bir beyit ile karşılık verdi. Muhteşem eser Divan-ı Kebir’in böylesine sesine hakim ve okuduğu metnin duygusunu ses tonuna gizleyen usta oyuncular tarafından seslendirilmesi de izleyicinin gözünden kaçmayan ince ayrıntılardan biri. Yazımızın altında okunan beyitleri bulabilirsiniz. Hoşçakalın.

Sultan Süleyman Han

 Ben aynayım, ben gevezelik eden, söz söyleyip duran kisi degilim. Ben sustugum için siz benim
gönül feryadımı duyamazsınız. Ancak kulaklarınız göz kesilirse benim perisan halimi görür, anlarsınız. (Mevlana – Divanı Kebir)

Haseki Hürrem Sultan

Ey söyleyen arif söyle söyle de hakîkati söylediğin için sana dua edeyim. Çünkü her seherde dua vakti gelince güzelleşirim hoş neşeli bir hal alırım. Adeta mest olurum.
Ben abamı hırkamı senden esirgemem padişahtan ne gelirse padişah ne lütfederse yarısının yarısı benimdir.

Hakîkat kadehi sonsuzluk kadehi bana padişahın kendi eliyle sunulmaktadır. O şarabın bir yudumunu içen dilenci güneş çeşmesi kesilirde nura susamış olanlara nur suları ikram eder.
Benim boğazım hasta konuşamayacağım ben sustum. Ey güzel sözler söyleyen arif! Sen söyle! Çünkü sen Davud seslisin ben se ilahî tecelli ile yerinden kopmuş parçalanmış bir dağ gibiyim.

Etiketler: , , ,

Yorum Yapın

Gizlilik Ve Yasal Uyarı

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur.

YASAL UYARI!
Bu sebeple, sitemiz "Uyar ve Kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve/veya yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, haberlistem@gmail.com mail adresinden bize ulaşabilirler.